logo Czech POINT

Czech POINT

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Praha, 16. prosince 2019 – byl vydán na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT výpis s pořadovým číslem 23 miliónů. Stalo se tak na pracovišti notáře v Praze a jednalo se o výpis Obchodního rejstříku.

Stalo se už pravidlem, že co půl roku je vydán na kontaktních místech veřejné správy další milión výpisů. Je to neuvěřitelné číslo, které představuje kromě samotných výpisů zejména velkou časovou úsporu, a to jak na straně obyvatel, tak na straně úředníků.

Vydání výpisu na kontaktním místě zabere v průměru 5 minut. Takže vydání 1 miliónů výpisů zabere zhruba 10 tisíc pracovních dnů o délce 8 hodin. Pokud by nebyl Czech POINT, museli by to zvládat úředníci – zaměstnanci provozovatelů konkrétních informačních systémů, ze kterých jsou výpisy poskytovány. To by nejspíš tyto úřady úplně paralyzovalo.

Těžko odhadnout, kolik času ušetří občan tím, že nemusí pro výpis na konkrétní úřad, často do hlavního města, ale stačí mu využít službu nejbližšího Czech POINTu. Kdyby to byla pouze 1 hodina ušetřeného času na jeden výpis, pak 1 milión výpisů představuje úsporu času obyvatel 46 tisíc dnů! Za celou dobu provozu systému Czech POINT to při 23 miliónech výpisů pak činí 2.625 let ušetřeného času obyvatel, většinou v produktivním věku.

(mre)

17. prosince 2019