logo Czech POINT

Czech POINT

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Český pas patří k nejmocnějším na světě. Svým držitelům umožňuje cestovat do 170 zemí světa bez nutnosti žádat o vstupní vízum. To je samozřejmě skvělá zpráva pro nás všechny, protože nám umožňuje pohodlně cestovat téměř kamkoliv.

Na druhou stranu se ale náš pas stává předmětem zájmu černého obchodu a to celosvětově. Což znamená, že se dostává do hledáčku padělatelů a kriminálních živlů. Jednou z možností, jak získat český pas, je vydání náhradního cestovního dokladu na zastupitelském úřadě při jeho ztrátě.

Při ztrátě cestovního dokladu je již nějakou dobu úspěšně využívána služba systému Czech POINT pro ověření totožnosti žadatele. MV ve spolupráci s MZV vylepšilo tuto služby o fotografii žadatele! Úředník zastupitelského úřadu tak kromě on-line ověření údajů, které o sobě uvede žadatel o náhradní cestovní doklad, dostane náhled na fotografii z evidence pasů. Významně se tak zvýší zabezpečení celého procesu ověření totožnosti osoby, které tak znemožní jeho vydání neoprávněnému žadateli. Statistika agendy zde.

(mre)

13. srpna 2018