logo Czech POINT

Czech POINT

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Ano, takhle nějak by měl znít aktuální titulek na webech vlády, ministerstev vnitra a zdravotnictví a dalších resortů, který by ukázal výhody datové schránky fyzické osoby.

V běžném životě občan nedovede správně vyhodnotit, zda mít nebo nemít datovou schránku. Teprve v případě nenadálé potřeby komunikace s úřady jinou než prezenční formou, dochází k přehodnocení situace. Ať už je to v případě dovolené v zahraničí nebo pobytu v nemocnici, pokud občan nechce např. prošvihnout termíny podání, zřizuje si datovou schránku. Pak už je skutečně jedno, zda je v Čechách nebo na opačném konci světa, k informacím se díky datovce dostane vždy.

Co kdyby finanční úřad omezil na konci měsíce provoz na podatelnách? Jak by pak tisíce občanů podalo přiznání k dani z příjmu? Řekněme si to na rovinu. Asi těžko. Přitom stačí tak málo. Zajít na nejbližší kontaktní místo veřejné správy – Czech POINT, zažádat o zřízení datové schránky fyzické osoby a nezapomenout přitom o zaslání primárních přístupových údajů tzv. virtuální obálkou. Pak už nemusíte na poštu, přístupové údaje vám budou doručeny elektronicky.

Přiznání k dani z příjmu pak podáte v klidu, z pohodlí domova a „nikdo Vám nebude přitom dýchat ve frontě na záda“.

Nyní v době mimořádných opatření, kdy je do konce března zrušena výuka na českých školách a řada firem je nucena zavádět různá opatření, aby vůbec přežila, poptávka po datovkách roste.

Kdo už datovku má, vyzrál na karanténu.

(mre)

11. března 2020