logo Czech POINT

Czech POINT

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Je to neuvěřitelné, ale Czech POINT slaví 15 let provozu. Začínal jako malý nenápadný projekt s nabídkou 3 výpisů z informačních systémů státní správy. Z jediného úřadu se během krátké doby rozrostl do celé republiky a v současné době má přes 7300 poboček na obecních úřadech, poštách, u notářů, v kancelářích Hospodářské komory, ale i na 70 ambasádách v zahraničí.
Czech POINT je první a svým rozsahem největší eGovernmentový projekt v České republice. Občanům umožňuje učinit podání směrem ke státní správě, ověřit dokumenty, získat výpisy z rejstříků a registrů. Smyslem celé služby je, že je poskytována občanům na národní úrovni, nezávisle na místě jejich bydliště, a to dokonce i na mnoha zastupitelských úřadech. Přinesl zcela nový prvek komunikace občana s úřady: „Obíhat budou data ne občan“. Po 15 letech spolehlivých služeb patří jednoznačně k základním pilířům českého eGovernmentu.

Systém výrazně šetří čas nejen občanům při vyřizování mnoha životních situací, ale na druhé straně také šetří čas úřadům, které se vydáváním výpisů nemusí zabývat. Systém to za ně dělá automaticky. Kromě toho, prakticky každý úřad v této zemi využívá služby systému na rozhraní CzechPOINT@office. Ať už jsou to výpisy nebo opisy z informačních systémů státní správy, referenční údaje ze základních registrů, služby autorizované konverze z moci úřední, nebo agendy matrik, soudů a ohlašoven. Czech POINT nabízí rovněž jednu ze sdílených služeb eGovernmentu – autentizační a autorizační služby. S nadsázkou lze říct, že naučil úředníky používat elektronický podpis a certifikáty.

Každoročně si přes tento systém občané pořídí přes dva miliony výpisů. Stávající rozsáhlé služby Czech POINTu by do budoucna mohlo doplnit třeba obecné podání jakýchkoliv dokumentů k libovolnému úřadu nebo petiční agenda a řešení podpisových archů pro prezidentské kandidáty.
O systému by se toho dalo napsat hodně, ale nejlepší je osobní zkušenost. Pokud jste dosud služby Czech POINT nevyužili, zastavte se na nejbližším kontaktním místě. Uvidíte, že nabídka jeho služeb je opravdu pestrá.

(mre)

25. března 2022