logo Czech POINT

Czech POINT

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Pro ověřený snímek katastrální mapy už občané nebudou muset chodit na konkrétní katastr nemovitostí na základě své místní příslušnosti. Od 6. srpna 2015 ho nově získají i na kterémkoliv ze 7 144 kontaktních míst veřejné správy Czech POINT v Česku i zahraničí.

Samotný výpis z katastru nemovitostí je na Czech POINTu druhým nejžádanějším výpisem po výpisu z rejstříku trestů. Dosud si pro výpis z katastru nemovitostí přišlo na 2 miliony 872 tisíc lidí, ročně jich je řádově cca 400 tisíc. Nově kromě toho získá zájemce i ověřený snímek katastrální mapy. O ten může požádat kdokoliv, aniž by měl k danému území vlastnický vztah. "Dokument je důležitý např. pro oceňování nemovitostí nebo některé druhy stavebního řízení. Výpis bude mít formát A4 a bude stát 100 Kč. Je pro nás zásadní neustále rozšiřovat množství služeb Czech POINTů, kde už lidé získají např. ověřený výpis z rejstříku trestů, živnostenského rejstříku nebo výpis z bodového hodnocení řidiče. Více než 7 tisíc kontaktních míst na obecních úřadech, poštách, u notářů i na zastupitelských úřadech v zahraničí tak umožňuje zájemcům získat stále větší množství výpisů na jednom místě," uvedl Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií.

Pro získání ověřeného snímku potřebuje žadatel znát identifikaci oblasti, která bude na snímku zobrazena. Tou jsou parcelní číslo a příslušné katastrální území nebo přesná adresa daného objektu. I v tomto případě platí, že obsluha přepážek klientům s nalezením příslušného snímku pomůže a před vyhotovením jim dá výpis k nahlédnutí.

O Czech POINTu

Czech POINT neboli Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál je projektem, který od roku 2007 redukuje do té doby přílišnou byrokracii ve vztahu občan – veřejná správa. Zatímco dříve musel klient často navštívit několik úřadů k vyřízení jedné žádosti, Czech POINT umožňuje komunikovat se státem prostřednictvím jednoho místa. Na Czech POINTu např. občan získá ověřené výpisy z rejstříku trestů, výpis z bodového hodnocení řidiče nebo si na přepážce může zřídit datovou schránku.

Cca 79 % kontaktních míst je na obecních úřadech, další jsou na pobočkách České pošty, u notářů, Hospodářské komory nebo na zastupitelských úřadech na všech světadílech. Veškeré informace o kontaktních místech včetně on-line statistik najdete na www.czechpoint.cz.

Lucie Novákováředitelka odboru tisku a PR

Zdroj MVČR

10. srpna 2015